У профспілці моряків та Мінрозвитку вважають, що реорганізацію Одеської морської академії слід призупинити

Профспілка робітників морського транспорту України (ПРМТУ) закликає до моменту напрацювання відповідних рішень призупинити проведення процедури реорганізації морських закладів вищої та фахової передвищої освіти, у тому числі Національного університету «Одеська морська академія», Херсонської державної морської академії, Дунайського інституту НУОМА. Про це керівництво профспілки повідомило у листі, адресованому Верховній Раді України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури, Кабінету міністрів України, Міністерству освіти і науки України, Міністерству розвитку громад та територій України, Державній службі морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, передає видання «Південь сьогодні».
Приводом для звернення стали заходи з реорганізації мережі закладів морської освіти. Зокрема, Міністерством науки та освіти заплановано проведення процедури об’єднання Національного університету «Одеська морська академія» (НУОМА) та Одеського національного морського університету (ОНМУ), шляхом реорганізації та створення єдиного закладу освіти, а також процедури реорганізації інших закладів морської освіти.
Занепокоєння серед членів ПРМТУ викликала інформація, що процес реформування мережі морських закладів освіти має бути розпочато з реорганізації Національного університету «Одеська морська академія», що, ймовірно, може привести до його ліквідації.
«НУОМА є відомим на весь світ навчальним закладом, який виховав не одне покоління моряків та має багаторічні традиції. НУОМА має власний взаємопов’язаний матеріально-технічний комплекс для підготовки капітанів та членів командного складу екіпажів суден. Це розвинуті лабораторна та наукова база, а також відповідне тренажерне обладнання, що імітує реальні умови експлуатації судна в морі, обов’язкове для здобуття моряками необхідних професійних компетентностей, навичок та підтвердження їх професійної кваліфікації. Усі освітні програми інженерного спрямування в НУОМА були акредитовані Інститутом морської інженерії, науки та технологій Великої Британії…
…На цей час в структурі НУОМА функціонують Інститут післядипломної освіти «Центр підготовки та атестації плавскладу», Навчально-тренажерний центр ГМЗЛБ (Глобальної морської системи зв’язку під час лиха та для забезпечення безпеки) та Центр підготовки з виживання в екстремальних умовах на морі, які мають відповідні чинні Протоколи. У разі реорганізації ВНЗ мають бути повторно схвалені програми підготовки в Адміністрації судноплавства, проведено нові огляди вищезазначених структурних підрозділів для видачі нових Протоколів про відповідність», – зазначають в ПРМТУ.
Також у листі акцентовано увагу на тому, що реорганізація мережі закладів морської фахової вищої та передвищої освіти в Україні може бути проведена із обов’язковим врахуванням необхідності проходження вже в найближчі роки періодичних перевірок EMSA та чергового обов’язкового аудиту ІМО. У разі негативного результату розгляду звіту від України, КБМ ІМО може бути прийнято рішення про невідповідність національної системи освіти, підготовки та дипломування моряків вимогам Конвенції ПДНВ. Як наслідок, українські моряки можуть втратити право роботи на суднах в міжнародному торговельному судноплавстві. В такому випадку Україною не будуть дотримані свої обов’язки та зобов’язання за двосторонніми угодами про визнання професійних дипломів та свідоцтв фахівця українських моряків.
«Успішне проходження періодичних перевірок EMSA стану виконання в Україні вимог Конвенції ПДНВ в квітні 2018 року, а також обов’язкового аудиту ІМО в червні 2018 року стало можливим, в тому числі, завдяки експертній та методологічній підтримці, яка надавалась професорсько-викладацьким складом НУОМА та ХДМА органам виконавчої влади України», – додають у ПРМТУ.
У зворотньому листі Мінрозвитку повідомило, що поділяє думку та пропозиції, надані ПРМТУ. У відповіді також зазначено, що вирішення питань реорганізації закладів морської освіти, які здійснюють підготовку здобувачів освіти за спеціальністю «Морський та внутрішній водний транспорт» досі залишаються без участі заінтересованих органів виконавчої влади та галузевих стейкхолдерів. В той самий час представники Мінрозвитку та Адміністрації судноплавства, до компетенції яких належать питання формування та реалізація державної політики, зокрема, у сферах морського та внутрішнього водного транспорту, готові долучитися до відповідних обговорень/зустрічей на належному рівні.
«Вкрай важливим є збереження можливості здійснення підготовки здобувачів освіти за спеціальністю «Морський та внутрішній водний транспорт», недопущення погіршення якості освіти за згаданою спеціальністю, а також забезпечення належного виконання Україною зобов’язань, взятих за міжнародними договорами, депозитарієм яких є зокрема Міжнародна морська організація, що прямо пов’язано з морською освітою, підготовкою моряків на всіх етапах та їх якістю», – додали у міністерстві.
Комментариев 0