Медитації, афірмації та дотики: в Одесі відкрилася інтерактивна виставка для підтримки ментального здоров'я
У тисячний день повномасштабної війни у Міжнародному культурному центрі UNION в Одесі відкрили інтерактивну виставку «Моменти стійкості щодня», покликану підтримати ментальне здоров’я українців.
На відкритті виставки побувала журналістка 048.ua.
На захід завітали представники міської та обласної влади, керівниця офісу ЮНІСЕФ в Одеській області Одрі Лекомте, а також регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
«Через повномасштабну війну ми переживаємо різні емоції — сум, тривогу, відторгнення реальності або горе. За останніми даними індексу майбутнього, 44% дітей в Україні мають ознаки потенційного ПТСР. Ці цифри говорять нам про те, як важливо піклуватися про своє ментальне здоров’я, адже від цього залежить наше майбутнє як суспільства», — наголосила менеджерка проєктів з соціально-поведінкових змін ЮНІСЕФ Владислава Белау.
Вона розповіла, що виставка поділена на зони. Перша — зона турбулентності, представлена блакитними стрічками, пройшовши крізь які відвідувачі потрапляють у наступні зони.
«Зона турбулентності говорить про те, що кожен із нас зараз перебуває у невизначеності, ми не знаємо, куди йти і бігти у такі моменти, але ми проходимо далі і потрапляємо у місце, де є різні трави, квіти. Споглядання природи виробляє серотонін. Тут ми можемо доторкнутися до травички, моху, можемо підживлювати ці рослини, так, як ми підживлюємо себе», — пояснила Владислава Белау.
Наступна експозиція проста та водночас геніальна — стенд з бульбашками. Людині важливі тактильні відчуття, тому що, коли ми торкаємось до чогось, ми відчуваємо своє тіло, згадуємо, що ми є тут і зараз.
«Часто на виставках є напис “не торкатися”. Тут можна торкатися абсолютно всього», — додала менеджерка проєктів з соціально-поведінкових змін ЮНІСЕФ.
Вона провела відвідувачів до наступної зони виставки, що має назву «рутина».
«Рутина — це про контроль і відчуття безпеки. У період невизначеності рутина — одна з небагатьох речей, на яку ми можемо впливати, тому важливо мати рутину, аби окреслювати свою безпеку. Тут у нас є подушка, свічки, які можна понюхати, гантелі, шарф, халат, які можна вдягнути», — розповіла Владислава Белау.
Наступна експозиція — це «Моментал», персонаж, який був створений спільно з психологинею Світланою Ройз. Зі спеціального екрана він розповідає про щоденні практики для підтримки ментального здоров’я. Одна з них — медитація «Гора», яка триває близько хвилини та стане корисною всім, хто проходить через період нестабільності, кардинальних змін або стресів.
У залі виставки також є дзеркала-афірмації, подивившись у які можна підтримати себе однією простою фразою.
Найбільше захопила відвідувачів виставки зона так званих глімерів — моментів та речей, які викликають у людини відчуття радості, втіхи й безпеки. Ця зона закликає поділитися з іншими своїми глімерами, написавши їх на кольорових папірцях та наклеївши їх на спеціальний стенд, поділений на секції «зір», «смак», «запах», «слух» та «дотик».
У наступній зоні були представлені різні текстури, доторкнувшись до яких можна заспокоїтись та простежити, як дотики впливають на емоції та відчуття. Мох, каміння, крупи, пух, мокрий пісок — все це можна було відчути руками.
Завершує виставку простір з рожевими пуфиками, так звана ресурсна кімната, у якій можна відпочити у тиші та наповнитися. Там же заплановані різноманітні заходи.
«Ця виставка не про розваги, а про головну потребу людини сьогодні — про підтримку. Ми хочемо підкреслити, наскільки важливо дбати про себе і знайти спокій та гармонію у простих речах. На цій виставці крок за кроком кожна людина зможе пройти шлях для того, щоб зробити сильнішою власну стійкість», — сказала керівниця офісу ЮНІСЕФ в Одеській області Одрі Лекомте.
Заступник голови Одеської ОВА Дмитро Радулов запевнив, що місцева влада підтримує такі ініціативи і робитиме це надалі.
«За ці тисячу днів війни ми маємо дуже велику кількість скалічених доль, зламаних сердець та, зрештою, зламаних людей. Ці долі необхідно буде відновлювати, ці серця треба бути склеювати. Нам необхідно буде відновити дуже велику кількість людей. Хтось повернувся з фронту, хтось постраждав тут на місці, хтось втратив рідних.
Ця виставка — один з елементів роботи з такими людьми. Таких спейсів має бути тисячі, аби допомогти людям зміцнювати власну стійкість», — сказав Радулов.
Виставка триватиме до 29 листопада і є безкоштовною для всіх охочих.
Комментариев 0