Що означає рейтинговий, конкурсний, мінімальний, прохідний бал для вступу на бакалаврат
Для того, аби вступити в заклад вищої освіти (ЗВО), абітурієнтам потрібно набрати необхідну кількість балів. Проте на кожному етапі майбутні студенти можуть стикатися з нерозумінням, як розрахувати свої оцінки, аби точно отримати можливість навчатися в університеті.
OBOZ.UA зібрав інформацію що таке рейтинговий, конкурсний, мінімальний та прохідний бали при вступі на бакалавра. Детальніше про те, чим вони відрізняються та на якому етапі зустрічаються читайте далі.
Тестовий бал
Тестові бали отримують всі учасники Національного мультипредметного тесту (НМТ). На кожному з чотирьох предметів вступникам потрібно надати правильні відповіді, від чого залежатиме рівень їх оцінок.
Рейтинговий бал
Наступним етапом, після складання НМТ стає конкурсний відбір. Він відбувається шляхом переведення тестових балів в рейтингові за допомогою спеціальних таблиць. Норми перерахунку щороку затверджує Міністерство освіти та науки у Порядку прийому до ЗВО.
Для того, аби подолати "поріг", абітурієнтам потрібно набрати не менше 100 балів на НМТ, що становить 15% правильних відповідей з кожного предмета на іспиті.
Конкурсний бал
Для того, аби розрахувати конкурсний бал, необхідно рейтингові бали з кожного предмета помножити на вагові коефіцієнти, які затверджує МОН. Крім того вступникам враховують оцінки за творчий конкурс, бакалаврське єдине фахове вступне випробування, галузевий та регіональний коефіцієнти, а також бали за успішне закінчення підготовчих курсів при ЗВО тощо.
Прохідний бал
Прохідний бал на бюджет формується по широкому конкурсу, враховуючи всіх абітурієнтів, які подали заяви на певну спеціальність, аби здобувачі освіти могли конкурувати за місце на безкоштовне навчання у конкретному році.
У такий спосіб формується так званий широкий рейтинговий список. Держава визначає кількість бюджетних місць. Потім враховуються всі заяви вступників та їхні рейтингові бали. Абітурієнти з найвищими оцінками будуть розташовані наверху списку. Далі – по мірі зменшення їхніх балів на визначену кількість місць. Водночас рейтинговий бал останнього здобувача освіти, який отримає бюджетне місце, і буде прохідним балом на безоплатне навчання. Кожного року прохідний бал може дещо змінюватись.
Мінімальний бал
Для усіх спеціальностей, крім визначених винятків, мінімальний конкурсний бал для допуску в конкурсному відборі визначає заклад освіти у своїх Правилах прийому. Водночас, існує певний перелік спеціальностей, на які мінімальний конкурсний бал для вступу визначається Міністерством освіти і науки.
Зокрема, у 2024 році для спеціальностей "Стоматологія", "Медицина", "Педіатрія", "Фармація, промислова фармація" галузі знань "Охорона здоров’я", спеціальностей "Право", "Публічне управління та адміністрування", "Міжнародне право", "Міжнародні економічні відносини", "Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії" конкурсний бал для вступу і на контракт, і на бюджет становить не менше ніж 150.
Для всіх інших абітурієнтів пороговий бал для вступу на бюджет становить не менше ніж 130.
Комментариев 0