Через підрив ГЕС до Одеської затоки вперше за 20 років повернулися мармурові краби та морські коники
До Одеської затоки вперше за 20 років повернулися популяції мармурових крабів та червонокнижних морських коників. Подібні зміни пов'язані з наслідками підриву ГЕС, відсутністю судноплавства та туристів. Про це розповів аквалангіст Інституту морської біології НАН Олександр Куракін, який на прохання прокуратури здійснив занурення у рамках кримінального провадження щодо оцінки наслідків російського теракту, передає одеське видання "Думська".
Занурення відбулося на трьох локаціях - райони мису Одеський північний, мису Малий Фонтан та мису Великий Фонтан.
"На власні очі бачив усі види крабів, які водяться у наших водах, але що найдивовижніше, напевно, вперше за років двадцять у масовій кількості виявлено мармурового краба. Цей вид зустрічався до початку масштабного гідробудівництва на одеському узбережжі, але потім він практично зник. Також активізувалися раки-відлюдники. Бачив значну кількість червонокнижних морських коників, а ось морських голок практично немає, мабуть, ці види серйозно постраждали від опріснення. Усі види бичків на місці, але здебільшого представлені особинами невеликих розмірів, що не характерно для цієї пори року, — очевидно, їм не дуже комфортно", — розповів Куракін.
За словами аквалангіста, колонії мідій на глибині понад три метри практично не постраждали. Загинули лише ті, що розташовувалися у 1-1,5- метровому приповерхневому шарі, який зазнав колосального опріснення. Безпосереднім результатом наслідків підриву ГЕС став розквіт ракоподібних. На одеському узбережжі збільшилися популяції креветки, яку одесити називають "рачкою".
"Яскравий приклад — рак-відлюдник, або діоген. Він оселяється у порожніх черепашках, які використовує як дім і тягає за собою дуже близько до берега. Коли тих, хто купається, багато, його просто механічно витоптують. А наразі антропогенний фактор зведений до мінімуму. Те ж саме з рапаною — раніше її просто вибирали майже у промислових масштабах навіть звичайні відпочивальники, а зараз нікому. Тому для нас сьогодні критично важливо мати можливість доступу до моря, щоб продовжувати дослідження, яких ми через об'єктивні причини були практично позбавлені останнім часом", - розповів співробітник Інституту морської біології.
Більше у Telegram
Комментариев 0