Ключові факти
- «Ми, безумовно, маємо вивчити та опрацювати всі варіанти, – заявив Домбровскіс. – У міжнародному праві існує усталений принцип, згідно з яким агресор несе відповідальність за шкоду, яку він завдає, тому ми повинні знайти способи змусити Росію заплатити за шкоду, яку вона завдає в Україні».
- Наразі дипломатична служба ЄС проводить нові оцінки фінансового та економічного ризику конфіскації російських активів та передачі їх Україні.
- Декілька держав-членів, включаючи Німеччину, Бельгію та Люксембург, а також ЄЦБ, як і раніше, стурбовані тим, що конфіскація може порушити принцип імунітету держави відповідно до міжнародного права і вплинути на євро як резервну валюту, а також на фінансову стабільність єврозони.
- Домбровскіс заявив, що будь-який варіант має бути «юридично обґрунтованим», щоб витримати потенційний судовий розгляд, при цьому він заявив про перебільшення ризиків для фінансової стабільності.
- «Ми вже зробили важливий крок, коли заморозили ці активи, а потім постало питання про фінансову стабільність або наслідки для євро, – сказав він. – Але ми бачимо, що ці ризики для фінансової стабільності не матеріалізувалися».
- Єврокомісія та деякі держави-члени обговорюють способи допомогти державам-членам фінансувати їхні оборонні потреби. Деякі країни, включаючи Естонію та Францію, запропонували спільні запозичення, але інші, такі як Німеччина та Нідерланди, залишаються проти. Колишній прем?єр-міністр Латвії Домбровскіс заявив, що ЄС необхідно вивчити нові інструменти до ухвалення наступного довгострокового бюджету, який має набути чинності 2028 року.
- «Очевидно, що нам потрібно бути амбітними у зміцненні наших оборонних можливостей і знайти правильні інструменти фінансування на рівні ЄС та на національному рівні, оскільки загроза безпеці реальна, – сказав він. – Особливо в контексті, коли відданість адміністрації Трампа цьому непередбачувана».
Комментариев 0